Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cudowna Wieloryba (Mira) na jesień i zimę.
(15.02.07, 17:59)SSW link napisał(a): To jest naprawdę rzadka okazja zobaczenia Miry tak jasnej jak obecnie. W ciągu ostatnich 32 lat obserwowano 28 maksima, przy czym tylko w 7 z nich Mira była jaśniejsza od 3 mag a tylko dwa razy (w 1992 i w 1997 roku) jej jasność była zbliżona do obecnej. Cudowną mozemy obserwować na wieczornym niebie jeszcze przez 3-4 tygodnie.

Dane z AFOEV

Wink

No to ostatnie zdanie jest najbardziej pokrzepiające. Mam nadzieję, że w ciągu paru dni ją zobaczę, chociaż gwiazdami zmiennymi sie dotychczas nie interesowałem. Może dzięki Mirze sie to zmieni  Smile.
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
Dla zachęty może jeszce takie zdjęcie
[Obrazek: seip1.jpg]
Fot. Stefan Seip
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
Na powyższym zdjęciu pięknie widać dominację Miry w gwiazdozbiorze.  Wink
Odpowiedz
W końcu ją zobaczyłem Smile i oceniłem. Ale za gwiazdami porównania to musiałem się rozglądać kilkadziesiąt stopni od niej, gdyż chciałem, aby były na podobnej wysokości nad horyzontem.

Wg mnie była dzisiaj minimalnie jaśniejsza od ostatniej oceny Elwiry.
Odpowiedz
Też dzisiaj ja widziałem. Rzeczywiście jest jaśniejsza niż wszystkie gwiazdy tworzące głowę Wieloryba. No i ta intensywna czerwona barwa  Smile.
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
Dobrze, że z tym rekordowym max poczekała do tego roku bo gdyby się pośpieszyła rok czy dwa to moglibyśmy ogladać co najwyżej oceny południowców.
Proponuję też wybrać się gdzieś pod wiejskie niebo by zobaczyć światło zodiakalne, ubiegłej nocy intensywnościa przewyższało Droge Mleczną.
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
Wczoraj zobaczyłem Cudowna jak osiąga maksimum blasku.

[Obrazek: 2007_02_17_mira.jpg]

Dla porównania jak ta sama sytuacja wyglada w moim programie Smile

[Obrazek: 2007_02_17_mira.gif]

Koniecznie obejrzyjcie Cudowną  !!  Widać wspaniale gołym okiem.

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Piękna fotka Miry i fajne porównanie z mapką AstroJaWila.

Mirę w tym maksimum trzeba koniecznie zobaczyć, gdyż na następne tak wysokie maksimum trzeba będzie czekać być może wiele lat.  Wink
Odpowiedz
(16.02.07, 20:17)Charon X link napisał(a): No i ta intensywna czerwona barwa  Smile.

Ja rowniez 18.02.07, dosc poznym wieczorem ogladalam Mire.
I wlasnie zdziwilo mnie to ze raczej pomaranczowa byla.
Niestety nie mialam mapy ani lornetki (tylko taka teatralna mialam, wiec sie nie liczy), wiec tak na "oko" to 2,2mag bym dalaWink
Odpowiedz
Dziś, po tygodniowej, przymusowej przerwie (pogoda), udało mi się obserwować Mirę. Oceniłem jej jasność tak samo jak przed tygodniem (patrz wykres kilka postów wyżej).  Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości