Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sheliak (beta Lyrae) - wakacyjny projekt obserwacyjny
Nie dałeś się podpuścić ;D. No i dobrze. Co do polecania, to założyłem dwa wątki: zaćmieniowe i cefeidy. Bardzo dużo można polecić, zależy jakim sprzętem dysponujesz. Ale więcej albo w konkretnych wątkach, albo na priva, bo nas SSW pogoni z wątku Wink.
Odpowiedz
Miejmy nadzieję, że nie przegoni Wink

Ale tak dla porządku, by nie odbiec od zasadniczego tematu, zajrzę tam, gdzie piszesz, pisałeś też o mirach - tam tez ciekawie. Dzięki za namiary.

Obserwuję gołym okiem przede wszystkim, stąd też mój sentyment do beta Lyrae jako pierwszej zmiennej, za którą sie zabrałem (i to akurat dopadłem ją po raz pierwszy chyba w minimum!).
Ponadto mam BPC20x60 i całkiem spore działo, Dobsonian, 250/1250.
Zatem byłoby czym owe miry "ścigac".
Pomału zabieram się za obserwacje "instrumentalne".

Problem tylko mam z warsztatem pracy - jak trzymacie mapki itp przy robieniu dojść, samej oceny jasności czy zapisów przy obs. instrumentalnych - może jakiś uchwyt.
Jak radzicie sobie z dojściami do gwiazd wysoko nad horyzontem (może jest sposób by ominąć karkołomne "wygibasy" Wink ) - ale to temat pewnie na osobny wątek...

Clear skies!

Emilian
Odpowiedz
Ponieważ wakacje (akademickie) jeszcze trwają i jest dobra pogoda, przedłużam akcję obserwacyjną Sheliaka do końca września zachęcając (jak zwylke) do obserwacji. Wink
Odpowiedz
Obok Algola, udało mi sie zmierzyc jasność Sheliaka - minutkę później już by utonął w chmurach...

22.09.2004, JD 2453271.4236, 22:10 UTC 3.4 mag.
gamma Lyr 2 beta Lyr; gamma Lyr>beta Lyr.
Ocene wykonałem (niestety Sad ) jednostronną metodą Argelandera - tylko gamma Lyr była do dyspozycji, a trzeba było się uwijać...
Odpowiedz
Nadszedł czas na podsumowanie akcji "Sheliak (beta Lyrae) - wakacyjny projekt obserwacyjny.

Celem projektu było wyznaczenie, możliwie dokładnie, momentu minimum głównego i momentu minimum wtórnego Sheliaka (beta Lyrae), które wystąpiły o okolicy środka akademicich wakacji 2004.
Sheliak jest prototypem gwiazd zaćmieniowych EB. Z powodu bliskości składników  i ich deforamacji jasność układu, w przeciwieństwie do gwiazd zaćmieniowych typu Algola (EA), zmienia się w sposób ciągły. Maksymalna jasność beta Lyr wynosi 3.3 mag. W minimum głównym jasność spada do 4.3 mag a w minimum wtórnym do 3.8 mag. Okres orbitalny układu Sheliaka wynosi niespełna 13 dni. Okres ten systematycznie wydłuża się w tempie 20s/rok.

W projekcie wzięło udział 13 obserwatorów. Otrzymałem ogółem 235 obserwacji wykonanych w okresie 1.07 - 27.09 2004. 186 obsesrwacji wykonanych zostało przez 10 użytkowników tego forum (wg liczby ocen: SSW, xpiox, Henryk, Emilian Skrzynecki, Limax7, antyqjon, R.Ziomber, Oskar, greg, DARK). Oceny stopniowe wg gwiazd porównania: gamma Lyr (3.3 mag) i kappa Lyr (4.3 mag) przeliczyłem na wielkości gwiazdowe. Wyniki obserwacji przedstawia wykres 1.

[Obrazek: sheliak_obs.gif]
Wykres 1. 235 wizualnych obserwacji beta Lyrae wykonanych przez 13 obserwatorów w ramach "Sheliak (beta Lyr) - wakacyjny projekt obserwacyjny" w okresie 1.07 - 27.09.2004

W czasie tych trzech miesięcy można było zaobserwować po 7 mimimów głównych i wtórnych.

Do analizy otrzymanego materiału obserwacyjnego wykorzystałem elementy liniowe dla beta Lyrae zamieszczone w "Roczniku Astronomicznym Obserwatorium Krakowskiego Nr 62 (1991)": Mo = HJD2448990.54, P = 12.93784[d].
Korzystając z tych elementów zredukowałem wszystkie obserwacje na jeden okres w przedziale czasu 7.08 - 20.08.2004 (środek wakacji akademickich). Następnie wyliczyłem średnią ocenę z danej nocy i odchylenie standardowe, które przyjąłem za miarę niepewności pomiarowej. Korzystając z wartości uśrednionych, metodą kalkową wyznaczyłem momenty minimum głównego i wtórnego, które miały miejsce w tym okresie. Rezultaty tych obliczeń zestawiłem na wykresie 2.

[Obrazek: sheliak_zred.gif]
Wykres 2. Zredukowane i uśrednione obserwacje, wyznaczone momenty minimum głownego i wtórnego.

Według wspomnianych elementów momenty kolejnych minimów głównych wynoszą:

M(E) = 2448990.54 + 12.93784*E [HJD]

Dla epoki E = 328 moment obliczony © wynosił w HJD 2453234.152 (16.08.2004 15:39 UT). Według naszych obserwacji moment ten (O) wystąpił w HJD 2453234.86 +- 0.02 (17.08.2004 8:38 UT +- 30 min). Opóżnił się w stosunku do obliczonego o O-C = (0.71 +- 0.02)d czyli o (17.0 +-0.5)h.
Przyczyną tego opóźnienia jest wspomniane wydłużanie się okresu orbitalnego.

Patrząc na wykres 2 widać, że w istocie nie obserwowaliśmy minimów głównych gdyż miały one miejsce w dzień. Maksymalne osłabienie jasności obserwowaliśmy około pół doby przed lub pół doby po minimum głównym. Za to kilkanaście ocen było wykonanych w samym minimum wtórnym.

[Obrazek: sheliak_oc.gif]
Wykres 3. Diagram O-C dla beta Lyr dla 121 minimów z ostatnich 24 lat na podstawie elementów liniowych: Mo = HJD2448990.54, P = 12.93784.

Na wykresie 3 przedstawiłem diagram O-C dla 121 minimów beta Lyr z okresu ostatnich 24 lat. Granatowe kółeczka to dane z AAVSO, czerwone - minima wyznaczone przez SSW, pełne niebieskie - z obserwacji omawianego projektu.

Biorąc pod uwagę otrzymany wynik można prognozować, że do końca tego roku minima główne Sheliaka, z dokładnością rzędu 0.5h wystąpią w datach:
  • 08.10.2004 02:41 UT
  • 21.10.2004 01:12 UT
  • 02.11.2004 23:43 UT
  • 15.11.2004 22:13 UT
  • 28.11.2004 20:44 UT
  • 11.12.2004 19:15 UT
  • 24.12.2004 17:46 UT
Zachęcam do sprawdzenia.

Wszystkim, którzy wzięli udział w projekcie i tym samym przyczynili się do powstania tego opracowania serdecznie dziękuję i zachęcam do obserwacji gwiazd zmiennych i wlączania się w kolejne akcje obserwacyjne. Wink

P.S.
W uzupełnieniu zamieszczam wykresy z wyznaczonymi metodą kalkową minimami beta Lyr.

[Obrazek: sheliak_min1.gif]

[Obrazek: sheliak_min2.gif]

Odpowiedz
Wakacje minęły (kto je miał, ten wie o co chodzi Wink), ale Sheliaka widać nadal. Widzę także, że Emilian ma wielką przewagę nade mną w ilości ocen. Pewni Cię nie dogonię... Na szczęście ja się odgryzam i obserwuję sporo innych zaćmieniowych typu Beta Lyr ;D.
Odpowiedz
Trochę ocen Sheliaka mam jeszcze w zanadrzu i dalej go mierzę, wczoraj mu dałem 3.7 mag zaraz po zmroku, ale przez rzadkie cirrostratusy, więc to takie plus minus.
Ale nadal można ją z powodzeniem mierzyć - kto nie spróbował - niech jeszcze próbuje - najlepiej zaraz jak sie sciemni - to Lutnia jest jeszcze dośc wysoko.

Jak się pogoda dobrze układa - mozna złapać cały cykl; gdy gwiazda ma około 3,7 mag - warto wykonać drugą obserwację gdzieś za póltorej godziny - jak gwiazda wchodzi lub wychodzi z minimum głownego - mozna zauwazyć spadek lub wzrost jasmości.
Kiedyś gdy miała około 3,7 mag (wtedy mi było trudno okreslic - czy jest jasniejsza czy słabsza od ksi Her) - zrobiłem to w odstępach mniej więcej 1,5 h - i zauwazyłem zmianę jasności gwiazdy w stosunku do tej gw. porównania
W kazdym razie Sheliak jest dla mnie wdzięczną zmienną - łatwo sie ją mierzy. Do pewnego czasu zasadniczo mierzyłem ją raz w danej sesji obserwacyjnej.

A ja tez bym sie chciał "odgryźć" - napisz mi Henryku, jakie to inne zacmieniowe typu beta Lyr obserwujesz?
Zawsze to lepiej, gdy daną zmienną "obsadzi" obserwacyjnie więcej osób.
Odpowiedz
He, Emilian, sporo ich, ale proponuję Ci znaleźć najpierw samemu jakąś fajną i przez jakiś czas ją pooglądać.
A może SSW już czas przedstawić tutaj (znaczy w wątku o zaćmieniowych) RT Lac?
Chociaż, hmmm, mam wrażenie jakbym o niej już wspominał ???.
Odpowiedz
(30.10.04, 00:04)Henryk link napisał(a):A może SSW już czas przedstawić tutaj (znaczy w wątku o zaćmieniowych) RT Lac?

Proponuję jeszcze deczko poczekać. Do 100 brakuje jeszcze tylko 17 ocen. Wink
Odpowiedz
Wakacje coraz bliżej, a ja wczoraj rozpocząłem ponownie obserwacje Sheliaka. Będziemy w tym roku znowu się w to bawić? Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości