Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sheliak (beta Lyrae) - wakacyjny projekt obserwacyjny
W nawiązaniu do mojej zagadki nr 9 w WWPKF proponuję wakacyjne obserwacje Sheliaka (beta Lyrae) w Lutni. Oceny jasności w obszarach poza dużymi miastami można z powodzeniem wykonywać gołym okiem.

[Obrazek: betalyr1.gif]

W maksimum jasność Sheliaka jest zbliżona do jasności gamma Lyr natomiast w minimum głównym ma jasność bliską jasności kappa Lyr. I te właśnie gwiazdy (gamma Lyr i kappa Lyr) proponuję przyjąć jak gwiazdy porównania.
Obserwacja polegać będzie na tym, że dzielimy w myśli różnicę jasności pomiędzy gamma i kappa Lyr na dziesięć równych części (0 - gamma Lyr, 10 - kappa Lyr) i patrzymy, na której "działce" tak skonstruowanej skali jest aktualnie Sheliak.
Notujemy tę działkę oraz datę i czas (z dokładnością do 1 min) i przesyłamy do mnie mailem lub na priva.
Po zebraniu wakacyjnych obserwacji spróbujemy je opracować i wyznaczyć minima oraz O-C.

Zachęcam do włączenia się do tego projektu. Wink

Odpowiedz
Pomysł całkiem ciekawy - trzeba przyznać...
Jeśli tylko będę miał trochę czasu - z czym ostatnio u mnie ciężko - to łapię sie na to. Nie obiecuję, ale...
Newton 170/900, Zenica 8-24x40 + statyw, B 7x35, PTMA Białystok, SOK PTMA [Obrazek: PL677730_03.gif]
Odpowiedz
no no Według mnie beta lyrae jest ciekawą gaiwzdą do obsrewacji Smile
Odpowiedz
Oj saturnie, do "obsrewacji" można znaleźć znacznie ciekawsze obiekty Tongue.
Odpowiedz
Masz Henryku całkowitą rację. Ja zachęcam do obserwacji a nie "obsrewacji". Mam nadzieję, że Saturnowi chodziło o to pierwsze do czego go zachęcam! Wink

Masiek, to wcale nie jest takie czasochłonne, w najgorszym razie pojedyncza obserwacja zabierze Ci 2-3 minuty. Wink
Odpowiedz
(02.07.04, 13:57)Henryk link napisał(a):Oj saturnie, do "obsrewacji" można znaleźć znacznie ciekawsze obiekty Tongue.

Owszem jest duzo ciekawszych sam wiele takich obserwóje,
ale gwiazdy zmienne zacmieniowe tez trzeba czasami Tongue
Odpowiedz
Krótkie pytanie: czemu SSW nie podałeś jasnosci gwiazd porównania?

PS. Ja nie lubię zaćmieniowych ale może, może. Zimą obserwowałem jedno zaćmienie beta Per (Algol) i przyznam, że zrobiło na mnie wrażenie, choć zmienne obserwuję nie od wczoraj.
Oskar
Odpowiedz
(02.07.04, 22:02)Oskar link napisał(a):Krótkie pytanie: czemu SSW nie podałeś jasnosci gwiazd porównania?

Po to aby nic nie trzeba było liczyć. Miarą jasności Sheliaka będą "działki", o których piszę w pierwszym poście. Zresztą zawsze będzie to można później przeliczyć na magnitudo ale do wyznaczenia momentu minimum to nie będzie potrzebne. Wink
Odpowiedz
No dobrze to popatrzę na tę zaćmieniową, bo już jestem ciekaw do której "działki" spadnie jej jasność Wink
Oskar
Odpowiedz
W ciągu pierwszych 7 dni lipca zebrałem 12 ocen od 3 obserwatorów. To nie za wiele. Zachęcam ociągających się do włączenia się do projektu. Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości