Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delta Sco
Gdy porównywałem ją do Beta Sco też wydawała się jaśniejsza, dla pewności porównałem ją między Alpha Vir i Eta Oph oraz Alpha Aql i Eta Oph, dwie ostatnie były na poziomie 2 mag.
Średnia z tych trzech ocen wyszła mi też 1.8 mag.
Ocenę względem Beta Sco odrzuciłem ponieważ zbyt bardzo odbiegała od dwóch pozostałych.

Bardzo duża różnica jasności jest między gwiazdami porównania, dlatego ciężko o dokładną ocenę Sad
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
Warto w tym roku zwracać szczególną uwagę na tą gwiazdę. Delta Sco jest układem podwójnym o okresie obiegu nieco ponad 10 lat. Istnieją przesłanki ku temu, że ostatnie najbliższe zbliżenie gwiazd spowodowało, które miało miejsce w 2000r pojaśnienie układu. W tym roku w lipcu towarzysz Delta Sco znajdzie się ponownie w peryastronie, czy i tym razem zaobserwujemy pojaśnienie??
Warto wieczorem latem zerknąć na tą gwiazdę Wink
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
Na stronie The Astronomer's Telegram (ATel #8618) został opublikowany że Delta Skorpiona nasza bohaterka pojaśniała na 1.80 mag! Dzisiaj 31 stycznia o godz. 3.56 UT i 5.36 UT,włoski obserwator Costantino Sigismondi ocenił gwiazdę dwukrotnie na 1.80 magnitudo. Mapka położenie gwiazdy Delta Sco. źródło: Sky-Charts (CdC)  Smile

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości