Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwujmy gwiazdy typu RV Tauri
Kończy się tegoroczny sezon obserwacyjny R Sct. Zmienna zachowywała się wręcz modelowo co widać na wykresie krzywej jasności z naszych obserwacji:

[Obrazek: wykres.php?id=814&ilosc_dni=&data_od=01-...krokusred=]
Odpowiedz
U Mon po raz kolejny bardzo jaśnieje w maksimum Wink aż w oczy razi 8) teraz przed nami płytki dołek Smile

[Obrazek: 6646_01_03_09_1_32_46.png]
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
Do końca sezonu powinniśmy złapać płytkie minimum U Mon.
Nawet nie przypuszczałem, że taki piękny wykres mamy w tym sezonie. Głowna w tym zasługa Marcina Rzepki. Brawo!
Odpowiedz
Na porannym niebie aż w oczy razie R Sct, bardzo jasna Wink

A wieczorem łapmy ostatnie w tym sezonie obserwacje U Mon Wink
Odpowiedz
Wg naszych obserwacji R Sct powyżej 5 mag  Smile aż w oczy razi  Wink choć ja osobiście przyznam że jej niedoceniłem w czasie ostatnich obserwacji :-\

Jasnością nie imponuje AC Her, która jest słabsza od 7,5 mag  Sad
Odpowiedz
Skoro już po sezonie U Mon, prezentuje krzywą jasności jaką otrzymaliśmy podczas sezonu obserwacyjnego. Uchwyciliśmy dwa minima głównie i dwa wtórne. Najwięcej obserwacji wykonał Marcin Rzepka, gratulacje  Wink Jak dla mnie kawał dobrej roboty Smile

[Obrazek: wykres.php?id=1342&ilosc_dni=&data_od=29...krokusred=]
Odpowiedz
Trwa sezon obserwacyjny R Sct. Gwiazda zdążyła już w tym roku zaliczyć 2 maksima i jedno płytkie minimum. Aktualnie zmierza nam do minimum głównego

[Obrazek: wykres.php?id=814&ilosc_dni=&data_od=28-...krokusred=]
Odpowiedz
Wczoraj (19.07) obserwowałem AC Her. Znajduje się w głębokim minimum (wg mnie 8.4 mag). W tej fazie można ją obserwować praktycznie codziennie, bo to dynamiczna gwiazda o niezbyt długim okresie. Polecam, bo może jeszcze osłabnie?
Odpowiedz
W tych dniach obserwujemy wyjątkowo głębokie minimum V Vulpeculae (V Vul):

[Obrazek: wykres.php?id=1425&ilosc_dni=&data_od=01...krokusred=]
Odpowiedz
Niespodziewanie wzrosła jasność R Scuti i wczoraj dałem na 5.8 mag!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości