Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jasna nowa gwiazda w Strzale 2015
W dniu wczorajszym o godz. 18.11 UT,obserwator Akihiko Tago z Japonii zarejestrował nowy jasny obiekt o jasności 8.5 mag! w gwiazdozbiorze Strzała. Współrzędne położenia: RA 20 14 50.00, Dec +19 03 30.0 Gwiazda nowa została zarejestrowana na dwóch klatkach na niefiltrowanym obrazie za pomocą prostego aparatu cyfrowego + obiektywu o średnicy 105mm f/3.2 Zwracam się do wszystkich o obserwacji tej gwiazdy. Mapka poniżej przedstawia położenia nowej gwiazdy kolorem żółtym krzyżykiem,jasność graniczna mapki 9.4 mag. źródło: Sky Chart / Cartes du Ciel

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
To trzeba zapolować nad ranem na nią. Tylko niech się trafi pogodna noc.

Odpowiedz
(22.03.15, 12:04)Patrix link napisał(a): To trzeba zapolować nad ranem na nią. Tylko niech się trafi pogodna noc.

Wystarczy lornetka,a może pójdzie jeszcze wyżej zobaczymy  Smile
Odpowiedz
Po krótkim piku jasności do niemal 4 mag, jasność nowej spadła niemal równie szybko do 6 mag, a następnie znowu wzrosła, osiągając aktualnie około 5 mag. Wykres nowej możemy wygenerować na stronie aavso wpisując w nazwie 000-BLP-536.
Jak do tej pory nie udało mi się jej ocenić, może po Wielkanocy się uda Wink
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
(30.03.15, 14:52)cxb link napisał(a): Po krótkim piku jasności do niemal 4 mag, jasność nowej spadła niemal równie szybko do 6 mag, a następnie znowu wzrosła, osiągając aktualnie około 5 mag. Wykres nowej możemy wygenerować na stronie aavso wpisując w nazwie 000-BLP-536.

To chyba o Nową w Strzelcu chodzi Smile tu jest o obiekcie w Strzale Smile
Nic nie szkodzi i nie ma za co Smile
Pozdrawiam Artur Wargin
Odpowiedz
(30.03.15, 14:52)cxb link napisał(a): Po krótkim piku jasności do niemal 4 mag, jasność nowej spadła niemal równie szybko do 6 mag, a następnie znowu wzrosła, osiągając aktualnie około 5 mag. Wykres nowej możemy wygenerować na stronie aavso wpisując w nazwie 000-BLP-536.

Kolego pomyliłeś se dział,to nie chodzi o nową gwiazdę w strzelcu tylko Strzała  Wink  A pro po co do nowej to jest alarm fałszywy,niestety to nie gwiazda nowa o jasności 8,5 magnitudo,obserwator mógł błędnie zaobserwować jakiś inny obiekt asteroida czy coś innego  Sad  Sorki....
Odpowiedz
Się faktycznie za nadto zagalopowałem Wink chodziło o Nową w Strzelcu, jakoś se ubzdurałem że o niej jest wątek
Moderatora proszę o usunięcie zbędnych postów by niepotrzebnie nie zaśmiecać wątku
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości