Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Druga płyta z muzyką z SONDY - "Sonda2. Muzyka z programu TV"
Na temat doboru muzyki do tego wydania płyty pewnie przyjdzie jeszcze czas podyskutować, na szybko kilka moich, subiektywnych uwag.

W książeczce dołączonej do płyty czytam:
"Woleliśmy wykorzystać cenny czas m.in. na nagrania polskich artystów, których muzyka regularnie pojawiała się w "Sondzie".

Mimo szczerych chęci nie mogę strawić utworu 13., do tego trwającego aż ponad 7 minut. SBB i "Na czarno" to w kontekście SONDY jakaś pomyłka, owszem pojawiły się w SONDZIE fragmenty tego utworu, ale ŁĄCZNY czas ich trwania to tylko 2:28, przy czym w jednym odcinku jest to fragmencik zaledwie 7 sekundowy. Czy to zasługuje na umieszczenie na płycie z SONDY? (No i gdyby to jeszcze dało się słuchać*)
W ogóle początek płyty jest rewelacyjny, za to końcówka... Według mnie zmarnowane miejsce i czas.
Pozycja 11 - "Szczęśliwy Październik" Arp Life trwający na płycie 4 minuty w Sondzie pojawił się tylko raz i to we fragmencie ledwo ponad jednominutowym. Pozycja 12? Owszem jest w 3 odcinkach, w tym w jednym w całości, ale naprawdę w Sondzie mamy znacznie więcej lepszych utworów.
*-Podkreślę, że są to moje subiektywne odczucia, każdy ma prawo do zachwytu nad tymi utworami.

No i sprawa "cennego miejsca"... miejsca, którego na płycie zostało aż prawie pół godziny. Płyta może pomieścić 74 minuty muzyki, na płycie mamy tylko nieco ponad 45 minut materiału.
Niestety Sonda2, to już nie to samo, co pierwsza płyta.

Odpowiedz
Na czarno - bardzo fajny utwór, choć w Sondzie brzmi lepiej niż na płycie, soczyściej, bo ma więcej basu. Jego czas 2:28 to dłużej niż Robotory 1 - tylko 0:30, więc to raczej początek płyty należałoby uznać za pomyłkę. Prawdopodobnie Na czarno było używane znacznie częściej, tylko się odcinki nie zachowały. A Szczęśliwy październik to w ogóle najlepszy kawałek na tej płycie. I Struny też.

Bardzo dobrze, że GAD wydał te utwory, które gniły gdzieś w archiwach i gdyby nie Sonda to nie byłyby nigdy wydane.

I jeszcze dodam, że Oko demona - odcinek w którym jest Szczęśliwy październik, to jeden z najlepszych pod względem muzycznym odcinków. (Fabryka absolutu i Co w trawie piszczy też są dobre, trzeba wreszcie ustalić co tam są za utwory...)
Odpowiedz
(25.12.14, 00:53)Radek68 link napisał(a):No i sprawa "cennego miejsca"... miejsca, którego na płycie zostało aż prawie pół godziny. Płyta może pomieścić 74 minuty muzyki, na płycie mamy tylko nieco ponad 45 minut materiału.
Niestety Sonda2, to już nie to samo, co pierwsza płyta.

Również myślę, że płytę można byłoby do oporu zapełnić utworami i delektować się przez 74 minuty ale być może chodziło o koszty licencji i praw do utworów więc jest tylko 45 minut. Sonda 2 tak jak i pierwsza płyta Sondy również ma swoje słabe strony jeśli chodzi o dobór utworów ale to chyba nieuniknione przy tak wielkiej liczbie nagrań do wyboru i wszystkim nie dogodzisz Smile Na pierwszej płycie Sondy mamy za to "Visitation", które rekompensuje wszelkie niedoskonałości płyty. W przypadku Sondy wybranie samych perełek i zmieszczenie ich na dwóch płytach to raczej rzecz niemożliwa dlatego mam nadzieję, że Sonda 2 nie będzie ostatnią płytą z tego cyklu. Dla mnie osobiście największą perełką Sondy 2 są "Struny" A.Korzyńskiego, które mają niesamowity klimat (trochę przypominający mi muzykę z serialu "Tajemnica Enigmy"). "Trzeci test" W.Komendarka również zaliczyłbym do mocnych punktów tej płyty. Dobrze, że pojawił się na płycie "Blue Water 1" J.Harbourg'a bo moim zdaniem to kwintesencja i klasyka sondowych klimatów.
Odpowiedz
To oczywiste, że nie każdemu musi podobać się to samo, to co mi się podoba komuś może się nie podobać i na odwrót. I tak właśnie jest. Dlatego pisałem o subiektywnym podejściu do tych utworów.
Generalnie z płyty jestem zadowolony, kupiłem oryginał i to nie w ciemno, bo wcześniej dokładnie wiedziałem co jest na płycie, miałem też okazję przesłuchać ją we fragmentach na stronie GAD-a. No i sentyment do SONDY zrobił swoje. O utworach gorszych, czy wręcz irytujących już pisałem, teraz napiszę, że najbardziej jestem zadowolony z utworów 2, 4, 6 cieszą mnie też 1, 3, 5 i 9. Smile
Odpowiedz
Według mnie słowa krytyki należą się za szatę graficzną okładki Sondy 2, która tak samo jak okładka pierwszej płyty oderwana jest od Sondy i nie ma żadnych elementów nawiązujących czy też łączących ją z samym programem. Pod tym względem GAD niestety nie spisał się dobrze. Tak jak muzycznie płyta broni się zawartością całkiem dobrze to wizualnie z zewnątrz jest dla mnie ciałem obcym Sad     
Odpowiedz
Na stronie http://fonoteka-sondy.rhcloud.com/album/GAD-CD-023 można sprawdzić w których odcinkach występowały utwory z płyty. To chyba najlepsza w Internecie strona o muzyce z Sondy.
Odpowiedz
(25.12.14, 19:42)bobobobo link napisał(a):Na stronie http://fonoteka-sondy.rhcloud.com/album/GAD-CD-023 można sprawdzić w których odcinkach występowały utwory z płyty. To chyba najlepsza w Internecie strona o muzyce z Sondy.
Oczywiście znam tę stronę, wielokrotnie pisałem, że jest świetna i często z niej korzystam.
W ostatnim wpisie dotyczącym tej płyty jest tabela

[table]
[tr]
[td]Ścieżka[/td][td]Tytuł[/td][td]Długość[/td][td]Ilość odcinków[/td]
[/tr]
[tr]
[td]
1
[/td][td]Robotory 1[/td][td]
2:07
[/td][td]
1
[/td]
[/tr]
[tr]
[td]
2
[/td][td]Światło w środku nocy[/td][td]
4:29
[/td][td]
3
[/td]
[/tr]
[/table]

(i tak dalej...)

która, według mnie, może wprowadzić w błąd (choć oczywiście błędu w tabeli nie ma), gdyż dane w niej zawarte dotyczą tak płyty jak i SONDY.
Osobie której ją pokazałem wydawało się, że dwie pierwsze kolumny to dane z płyty, a dwie następne to dane z Sondy, ale tak nie jest. Kolumna "Długość" nie dotyczy czasu danego utworu wykorzystanego w znanych odcinkach, a czasu utworu (na płycie).
Może gdyby była też kolumna "Łączny czas wykorzystany w Sondzie" byłoby jaśniej. Ale to tak tytułem wyjaśnienia i małej sugestii. Smile
Odpowiedz
Może dodam taką kolumnę, albo wymyslę coś innego w ogóle. "Łączny czas wykorzystany w Sondzie" to za długa nazwa jak dla kolumny. Ale i tak najpierw zrobię inne rzeczy, np. poprawianie literówek podczas wyszukiwania.

Oczywiście wszelkie rady i sugestie są mile widziane, a identyfikacja jakiegoś utworu tym bardziej.
Odpowiedz
Widzę, że ruszyła przedsprzedaż Sondy2 na winylu w 2 kolorach. Ceny 70zł za czarny i 100zł za niebieski oraz limit 2 szt na osobę Smile
Mój wybór to czarny krążek.
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości