Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"SONDA. Muzyka z programu telewizyjnego." Dyskusja o płycie z muzyką z Sondy.
Z cyklu lepiej późno niż wcale:

Jeszcze w tym roku ukaże się dawno zapowiadany album z muzyką z "Sondy". W nadchodzącym tygodniu podpisujemy ostatnie umowy i wtedy będę mógł podać o wiele więcej szczegółów, łącznie z odpowiedzią na pytanie czemu tak długo.

Mam nadzieję, że album się spodoba i Wam - najwierniejszym fanom programu - i osobom, które "Sondę" pamiętają przez mgłę lub po prostu lubią library music.

Kończymy też przygotowywać płytę Krzysztofa Dudy z jego nagraniami z lat 80., co może wielu z Was zainteresować - wśród utworów jest sześć kompozycji, które pojawiły się w "Sondzie" oraz kilka utworów, które krążyły w innych programach.

Serdeczne pozdrowienia
Michał Wilczyński, GAD Records
Odpowiedz
To jest pozytywna informacja.
Oczywiście chętnie poznamy dodatkowe informacje o wydaniu, co dokładnie znajdzie się na krążku itp, oraz informację czemu płyta wydawana jest w tym cyklu (lepiej późno niż wcale) Wink ale uważam, że akurat to ostatnie nie ma aż takiego znaczenia. Ważne, aby ukazała się przed świętami.
Odpowiedz
No to ja już piszę list do Świętego Mikołaja z prośbą o te dwie płyty. Właściwie z racji, gdzie obecnie mieszkam powinienem napisać do Gwiazdora  Smile
Odpowiedz
W kwestii płyty z muzyką z "Sondy": Właśnie dotarły do nas dwa brakujące utwory - pliki podpisane SON015403 oraz SON013007, rozszyfrowanie skrótów tutejszym poszukiwaczom nie powinno sprawić jakichkolwiek trudności. Ten pierwszy jest szczególnie lubiany Smile

Odezwał się także Mike Vickers, który zupełnie nie pamięta nagrywania "Visitation" i jedyne co może potwierdzić to fakt, że gra na Moogu. Nazwiska pozostałych artystów wyleciały mu z pamięci, nie zachowały się także w żadnej dokumentacji Standard Music Library.

Płyta zbiera tylko jeden z aspektów muzyki w "Sondzie", czyli fascynującą bibliotekę Sonotonu (+ oczywiście "Visitation"). I właśnie z ich powodu cały projekt przeciągnął się tak długo w czasie - Sonoton, jak na prężnie działającą firmę przystało, niezbyt skupia się na przeszłości. Cały czas produkują nową muzykę, a stare nagrania są odkładane do archiwum i pokrywają się kurzem. Do tego stopnia, że pierwsze poszukiwania oryginalnych taśm skończyły się totalnym fiaskiem i propozycją wykorzystania materiału zgranego z płyt winylowych - niegranych, nowych egzemplarzy, ale jednak winyli. Odmówiliśmy, uparliśmy się i dzięki temu cały album pochodzi z oryginalnych taśm-matek. W ostatnich latach ukazało się kilka kompilacji, gdzie pojawiały się nagrania z archiwów Sonotonu, ale wszystkie były zgrywane z winyli. Jesteśmy pierwsi, którzy dokopali się głębiej. Niestety to trwało, po drodze zmienił się przedstawiciel firmy w Polsce i musieliśmy de facto zaczynać wszystko od początku. Osobną kwestią było wykorzystanie samej nazwy "Sonda" na okładce płyty - to zarejestrowany, chroniony prawnie znak towarowy TVP.

Najważniejsze jednak, że się udało. Płyta ukaże się na początku grudnia, ale pełna informacja o wydaniu, okładka, fragmenty utworów etc. będzie wcześniej, około 10-15 listopada. Wtedy też ruszy przedsprzedaż. Nakład CD jest limitowany do 500 sztuk, dodruków nie będzie. Prędzej pojawi się Vol. 2, sięgając do polskich artystów i innych archiwów (odpadają produkcje typu Tangerine Dream czy JMJ). Zresztą po tym pierwszym wydawnictwie sami na pewno napiszecie "a czemu nie ma..." - i tutaj wstawicie swoich faworytów Smile
Odpowiedz
Tylko 500 ?!
W takim razie chciałbym się zapisać na listę kolejkową po krążek... Wink

--
Piotr
Odpowiedz
Ja chciałem SON015405. A czy SON013007 to ma być Threat to Research? Po co to komu?

(30.10.13, 17:18)gadrecords link napisał(a): Osobną kwestią było wykorzystanie samej nazwy "Sonda" na okładce płyty - to zarejestrowany, chroniony prawnie znak towarowy TVP.
No faktycznie zrejestrowali , to ci dopiero... Numer 152707.

Ale w USA nie zarejestrowali, więc jak mam stronę na amerykańskim serwerze, to chyba mogę używać?

Dziennik Telewizyjny też zrejestrowali (numer 220731 i 220732) łącznie z melodyjką, nawet są nutki.

Linków nie podam, bo nie wolno.

Żabę też "opatentowali" http://bazy.uprp.pl/patentwebaccess/pate...5&numer=-1

Odpowiedz
Zarejestrowali także m.in. "Czar Par" (!), "Studio Gama" czy "07 zgłoś się".  I czepiają się tylko wykorzystań komercyjnych, więc możesz spać spokojnie. I dalej robić świetną stronę Smile

Płyta jest kierowana zarówno do fanów Sondy, jak i do fanów library music i Sonotonu poza Polską, którzy o "Sondzie" dowiedzą się dopiero z tego wydawnictwa (co swoją drogą stwarza niezłe wyzwanie, bowiem ciężko opowiedzieć komuś z zagranicy czym była "Sonda" - wyjaśnienia typu taki "Tomorrow's World", tylko bez irytującej Judith Hann to trochę mało). Właśnie z powodu tych dwóch grup odbiorców pojawiają się utwory, które pokazują trochę inne oblicza Sonotonu - i dlatego, w duchu choćby ostatniej kompilacji Parry, pojawia się także "Threat to Research" (wolałbym "Space Fiction", bo to lepszy mix, ale wierność względem programu obowiązuje). To zresztą tylko jeden z dwóch bardziej eksperymentalnych fragmentów płyty (na 19 utworów).

Wiem, że każdy zrobiłby zupełnie inną selekcję utworów - bo materiał jest potężny. Dlatego wszelakie braki i zamówienia na przyszłość mile widziane.

A co do nakładu, to niestety żyjemy w czasach, kiedy 500 sztuk takiego wydawnictwa to całkiem sporo...
Odpowiedz
(30.10.13, 21:21)gadrecords link napisał(a): Zarejestrowali także m.in. "Czar Par" (!), "Studio Gama" czy "07 zgłoś się".  I czepiają się tylko wykorzystań komercyjnych

Zerknąłem na stronę urzędu patentowego i faktycznie np. Czar Par był zarejestrowany, ale jak widzę od 2004 roku ochrona już nie obowiązuje. Zerknąłem więc i na sondę (swoją drogą to kto do jasnej cholery pozwala na patentowanie pojedyńczych pospolitych słów?!)
Jeśli chodzi o SONDę, to widnieje tam taki zapis:
26-11-2010 Decyzja o wygaśnięciu prawa ochronnego - w części
Odpowiedz
Patent obowiązuje tylko, gdy odnosi się wyraźnie do programu TV - w bazie można znaleźć też m.in. hasło Niemen...

Wygaśnięcie w części oznacza, że prawo obejmowało więcej kategorii (np. opakowania płatków śniadaniowych Smile ), ale niestety - to, co jest widoczne w bazie to te kategorie, które pozostały i obowiązują.
Odpowiedz
(30.10.13, 21:21)gadrecords link napisał(a): ... A co do nakładu, to niestety żyjemy w czasach, kiedy 500 sztuk takiego wydawnictwa to całkiem sporo...

Gdzie będzie można zamówić płytę z muzyką z Sondy?
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości