Astronomia Amatorska - astro4u.net
The AAVSO Manual for Visual Observing of Variable Stars - wersja PL - Wersja do druku

+- Astronomia Amatorska - astro4u.net (https://astro4u.net/forum)
+-- Dział: OBSERWACJE ASTRONOMICZNE (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Obiekty głębokiego nieba (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=13)
+---- Dział: Gwiazdy zmienne (https://astro4u.net/forum/forumdisplay.php?fid=25)
+---- Wątek: The AAVSO Manual for Visual Observing of Variable Stars - wersja PL (/showthread.php?tid=10953)The AAVSO Manual for Visual Observing of Variable Stars - wersja PL - krzy_k - 12.05.16

Miło mi poinformować, że powstała nowa polska wersja "The AAVSO Manual for Visual Observing of Variable Stars" i jest już dostępna na stronie AAVSO pod linkiem:
https://www.aavso.org/visual-observing-manual-polish
lub
http://proxima.org.pl/index.php/obserwacje/od-czego-zaczac/podrecznik-aavso
Jednocześnie, w imieniu Zespołu Proximy oraz naszych współpracowników ze strony AAVSO (otrzymaliśmy od strony amerykańskiej duże słowa uznania i wdzięczności) chciałbym złożyć ogromne podziękowania dla osób, które poświęciły swój czas i włożyły dużą pracę w tłumaczenie tego podręcznika. Osobami tymi są: Ariel Majcher, Bogdan Kubiak, Marcin Biskupski, Michał Kwieciak i Piotr Guzik.

Z mojej strony również dziękuję Maciejowi Nowaczykowi, który podjął się koordynowania prac zespołu i składu podręcznika.
Wielkie dzięki!
Chciałbym zapewnić, że nie spoczywamy na laurach, lecz przystępujemy do prac nad pierwszymi polskimi wydaniami podręczników dla obserwacji CCD oraz DSLR. Smile
Pozdrawiam

Krzysztof Kida


RE: The AAVSO Manual for Visual Observing of Variable Stars - wersja PL - Bartek - 12.05.16

Brawo - super informacja. Mam nadzieję że pomoże to propagować obserwacje gwiazd zmiennych i pojawi się nowe pokolenie obserwatorów. Choć chyba coraz mniej tych wizualnych.


RE: The AAVSO Manual for Visual Observing of Variable Stars - wersja PL - Adam Derdzikowski - 21.05.16

To zakrawa na ironię losu i chyba jest to znak naszych czasów. Im łatwiejszy dostęp do sprzętu, podręczników, map, filtrów itp. tym mniejsza ilość obserwatorów Słońca, gwiazd zmiennych itp. Wszyscy focą M42 Smile Oby podręcznik AAVSO przetłumaczony przez naszych kolegów zainspirował kogoś do tych wartościowych w końcu obserwacji.