Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Login/Adres e-mail:

Hasło

Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 2,731
» Najnowszy użytkownik: dottkka
» Wątków na forum: 10,981
» Postów na forum: 93,134

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
Muzyczna oprawa SONDY
Forum: SONDA
Ostatni post: bobobobo
22.04.17, 17:08
» Odpowiedzi: 819
» Wyświetleń: 199,455
Jak zrobić kamerę AllSky
Forum: ATM - Amator Teleskopowego Majsterkowania
Ostatni post: Esku1RES
22.04.17, 12:40
» Odpowiedzi: 22
» Wyświetleń: 5,438
Sonda 2, "sezon" trzeci
Forum: SONDA 2
Ostatni post: Jagos65
21.04.17, 11:00
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 337
Sprzęt ZWO w Polsce
Forum: GIEŁDA
Ostatni post: Bartek
15.04.17, 08:01
» Odpowiedzi: 1
» Wyświetleń: 192
Potrzebna Pomoc w wyborze...
Forum: Montaże, napędy, obserwatoria, kopuły
Ostatni post: cavasss
26.03.17, 10:45
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 222

MEGREZ 80mm F/6
Napisane przez: Andrzej - 15.04.03, 18:08 - Forum: Sprzęt do obserwacji - Odpowiedzi (19)

Witam. <br>Bawiłem się tym refraktorkiem dwa razy i wiem że jest spore zaciekawienie co do tego sprzętu. Tak na szybko, bo żadna tro recenzja po dwóch nocach przy Księżycu ponad 50%. Sprzęt jest wykonany wspaniale, żadnych luzów, naprawdę z klasą, przystawka 2" (ta z Jachranki) dopełnia całości. Odrośnik chowa się na tubę, po złożeniu wszystko w soft-case lekkie i mobilne. Mechanika dobra, trochę słabiej pracują śruby mocujące okular i przejściówkę. To jest semi-apo. CXokolwiek to znaczy, max. power do planet to około 80-100X, można i do 160, próbowałem ale obraz szybko traci "moc"-robi się niezbyt wyraźny i poczerwieniony lub nieco pomarańczowy raczej-kres możliwości. Do planet więc wyłącznie poglądowo, no9c ponad 2 pasów na Jo się tym nie zobaczy. Użyty z naglerem 17mm-czysty, ostry obraz, dobra lub b. dobra punktowość gwiazd, żadnych newtonowskich "mżeń" i nieostrości. Przeogniskowanie-okrąłe ale nie tak ostre jak w Vixenie krążki, chyba dobra przystawka kątowa-rzeczywiście! Do planet-można sobie popatrzeć i nic więcej, lepiej spisywały się 102 Celestrona (apertura). KOLOR: nieco wiekszy lub nawet zbliżony jak w 100RS, o wiele większy niż w Vixen FL. Księżyc obramowany cienkim pierścieniem zielono-fioletrowym na obrzeżach, efekt podobny w mojej buschnell 7x50. Jasność-świetna, przy małym power (48X) z okularem lantan Vixen Jowisz nieco "wali po oczach". Podsumowując na krotko: sprzęt do DS, powinien przy niezłej rozdzielczości uporać się z wieloma obiektami, do Księżyca. Planety raczej mało sensownie, wyłącznie aby "rzucić okiem". Wiadomo, że aby poprzypatrywać się szczegółom trzeba tych 150-160X, a do tego się ten refraktorem nie kwalifikuje. Przy cenie ok. 800 EUR daje mniej mozliwości niż 100mm refraktor achromatyczny np 100RS, Synta, Bresser itp. ale reprezentuje lepszą o niebo jakość wykonania. Szybki mały teleskopik którym z jedym okularem i power 30-40X można polować.  Zasięg zdaje się 11,3 fabryczny, nie wiem są za jasne noce.<br>Poza optyką:<br>Wady: trzeba dokupywać pierścienie (w oryginale jest na 1 1/4")<br>Zalety: mobilność, design, kątówka warta1 ok. 130-160USD w komplecie, pierścień do foto, zgraba walizka.<br>Na pewno nie jest to teleskop "ostateczny" raczej... "połówka" dobrej lornety z możliwością satysfakcjonujacego powerowania do ok. 50-80X i na krótkie wypady.<br>Pozdr.<br><br><br>

Wydrukuj tę wiadomość

kola zebate
Napisane przez: PJan - 15.04.03, 16:58 - Forum: ATM - Amator Teleskopowego Majsterkowania - Odpowiedzi (13)

Witam<br>Bylo kilkakrotnie walkowane (glwonie na http://www.teleskopy.pl) ale wracam do tego. Ktos z Was juz zdolal zamowic i odebrac i zalpacic i sprawdzic te czesci?<br><br>Moze w sieci jest gdzies strona z takimi akcesoriami i np. sklepem wysylkowym w pl!<br>Ostatnio Bartek pokazal zdjecia przerobionego mechanizmu TALa i tam byly kola zebate z tworzywa sztucznego (jakiego nie wiem). Znalazlem ostatnio tez strone ze zdjeciami rozebranego meada i celestrona i pokazane jak wygladaja uklad "slimaka" i kola zebatego.<br><br>Pozdrawiam<br>Piotr

Wydrukuj tę wiadomość

Czy koniec obserwatorium PTMA Warszawa ?
Napisane przez: Janusz_Wiland - 15.04.03, 13:29 - Forum: PTMA na forum - Odpowiedzi (37)

Moi drodzy.<br><br>Zwracam się do Was z prośbą o fachową poradę. Na dachu budynku CAMK-u w Warszawie, tam gdzie mamy nasze obserwatorium, jest aktualnie montowany maszt telefonii komórkowej CENTERTEL - IDEA. Podobno ma to być nadajnik siejący dookoła 0°-360° poziomo wiązkę promieniowania o bardzo małej szerokości - tylko poziomo i nic w dół ani w górę.<br>[Obrazek: kwu_maszt.jpg]<br>Na powyższym zdjęciu widać naszą 35-tkę a za nią metalowy box, w którym wkrótce będą zamontowane jakieś generatory i widoczny jest ustawiony maszt nadawczy.<br>Dyrekcja CAMK zapewnia nas, że wielkość promieniowania na poziomie dachu będzie miała wartości absolutnie bezpieczne dla zdrowia.<br>A ja, skoro to dotyczy naszego zdrowia i ludzi przychodzących na pokazy nieba, że nie wspomnę o wycieczkach dzieci i młodzieży szkolnej na takie grupowe pokazy, pytam się Was, czy macie jakieś doświadczenia z tym tematem. Czy można jakoś sprawdzić wielkość tego promieniowania, czy to jest faktycznie bezpieczne, a ja przesadzam?<br>Czy jest jakiś miernik takiego promieniowania, aby sprawdzić na jakim poziomie faktycznie to będzie?<br><br>Ponoć pomiary mają być zrobione, ale wolałbym samemu takowe pomiary wykonać.<br><br>Proszę o poradę, bo w tej kwestii nie znam się.<br><br>Janusz Wiland <br>

Wydrukuj tę wiadomość

Radiowy wykrywacz Meteorów
Napisane przez: Janusz_P. - 15.04.03, 12:32 - Forum: Radioastronomia - Odpowiedzi (21)

Mam taki problem, siedzę sobie na łąca podczas obserwacji a aparat z rybim okiem pokrywającym całe niebo rejestruje meteory.<br>Jak wiadomo na jednej klatce tylko czasami wychodzą dwa lub więcej bo po kilkunastu minutach film się zaświetla tłem nieba i jest po ptokach.<br>Meteory parując w atmosferze muszą generować fale radiowe, czy ktoś wie jakiej częstotliwości są to fale i czym można je bezpośrednio odebrać ???<br>Pozwoliło by to wykonać mechanizm otwierający migawkę na czas przelotu meteoru i pozostawiało decyzję czy od razu potem zamykać czy nie bo może został ładny ślad na niebie i tzeba go też naświetlić w modzie ręcznym.<br>Czy ktoś się już kiedyś zajmował takim problemem ???

Wydrukuj tę wiadomość

Ksiezyc 14.04
Napisane przez: jesion - 15.04.03, 04:45 - Forum: Astrofotografia - Odpowiedzi (14)

Dzisiaj kolejny dzien prac na ksiezycu, chociaz warunki gorzej niz kiepskie - a do tego, niewiele ciekawego do pstrykania. To imo w tej fazie najciekawsza czesc. Wybaczcie, ze "troszke" przekrecona. Bardzo fajnie widac rozrzucona materie. To jest dopiero energia!<br><br>[Obrazek: m14.jpg]<br>

Wydrukuj tę wiadomość