Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Login/Adres e-mail:

Hasło

Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 2,991
» Najnowszy użytkownik: borys996
» Wątków na forum: 11,038
» Postów na forum: 93,332

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
Błędy w Sondzie
Forum: SONDA
Ostatni post: Fereby
Wczoraj, 15:11
» Odpowiedzi: 19
» Wyświetleń: 4,972
Muzyczna oprawa SONDY
Forum: SONDA
Ostatni post: bobobobo
Wczoraj, 14:36
» Odpowiedzi: 850
» Wyświetleń: 287,097
Projekt SelFly
Forum: Nasze akcje
Ostatni post: Nastka882
15.06.18, 14:45
» Odpowiedzi: 79
» Wyświetleń: 15,142
Crowley Media i jego "pra...
Forum: Beyond SONDA...
Ostatni post: Esku1RES
15.06.18, 08:44
» Odpowiedzi: 4
» Wyświetleń: 5,352
Odnośniki, linki i inne h...
Forum: Beyond SONDA...
Ostatni post: Radek68
03.06.18, 23:22
» Odpowiedzi: 17
» Wyświetleń: 4,558

Obserwujmy SS Cygni (SS Cyg)
Napisane przez: SSW - 25.04.03, 12:21 - Forum: Gwiazdy zmienne - Brak odpowiedzi

SS Cygni - odkryta w 1896 roku jest najjaśniejszą przedstawicielką gwiazd nowych karłowatych. Pomiędzy wybuchami jej jasność oscyluje wokół 12 mag.<br>Średnio co 49.5 dni (odstęp czasu pomiędzy kolejnymi wybuchami moż różnić się od tej wartości od kilku do kilkunastu dni) następuje wybuch. Wciągu 1-2 dni jasność wzrasta do około 8.3 mag. Spadek jasności do wartości z przed wybuchu trwa od kilku do kilkunastu dni.<br><br>Poniżej przedstawiam aktualną krzywą jasności SS Cyg z obserwacji AAVSO, z której wynika, że kilka dni temu miał miejsce kolejny wybuch.<br><br>

[Obrazek: sscyg_aavso_b.gif]
<br><br>Zachęcam do obserwacji tej niezwykle interesującej zmiennej.  Wink<br><br>więcej o SS Cygni...

Wydrukuj tę wiadomość

Czy gwiazdy widać w dzień.?
Napisane przez: Mirek_Krasnowski - 25.04.03, 11:55 - Forum: WPKF - Odpowiedzi (47)

W środę o 21.00 oglądałem "Test pilota Pirxa" niestety zasnąłem po niecałej godzinie (zmęczony byłem). W jednej z pierwszych scen filmu Pirx z kolegą wędrują po górach brnąc w śniegu i rozmawiają. Pirx mówi coś takiego (cyt z pamięci) "jak wejdziemy na tą wysoką górę to może zobaczymy gwiazdy w dzień, bo wysoko w górach widać gwiazdy w dzień".<br><br>Nie chodzi mi oczywiście ani o Księżyc ani o Wenus ani o zaćmienie Słońca. Tylko tak normalnie czy jest to możliwe.<br><br>

Wydrukuj tę wiadomość

Meade ETX 90 RA a Celestron 80mm f/5
Napisane przez: skowronskiw - 25.04.03, 10:39 - Forum: Sprzęt do obserwacji - Odpowiedzi (51)

Wiem, że temat się troche w koło powtarza, ale...<br><br>Dla początkującego obserwatora (lubię robić zdjęcia naziemne to i pewnie nienaziemne będę lubił) lepszy jest:<br><br>1. Meade ETX 90 RA - D = 90mm (3.5"), F = 1250mm, f/13.8 (np. http://www.optcorp.com/cart/ProductDetail.asp?PR_ProductID=1527) - ma mechanizm zegarowy i mikro statyw (co od razu powinienem do niego dokupić?, adapter do aparatu - to T-Adapter, mam Canona EOS?, jakie ma wymiary/rozmiar?).<br><br>czy<br><br>2. Celestron 80mm f/5 Wide View (np. http://www.optcorp.com/cart/ProductDetail.asp?PR_ProductID=1425) - nie ma mechanizmu zegarowego ani nawet montażu (ale chyba jest dobry jako naziemny teleobiektyw?, co od razu do niego trzeba dokupić?).<br><br>Z tego co już się nauczyłem czytając Was to bezwzględnie 1 jest lepsza, ale czy tak jest? A może w tej cenie (około 800 zł) można w Polsce coś lepszego dostać?<br><br>Czy za 600 zł opłaca się do numeru 1 niego dokupić #884 Deluxe Field Tripod? Czy u nas czegoś pasującego taniej się nie znajdzie? <br><br>Pozdrawiam,<br>wojtek.

Wydrukuj tę wiadomość

Zdjęcia supernowych 18cm refr. i CCD?
Napisane przez: greg - 25.04.03, 00:25 - Forum: Astrofotografia - Odpowiedzi (4)

Na stronie http://www.aerith.net/ jest mnóstwo zdjęć m.in. supernowych robionych 18 cm f.5.5 reflektorem z kamerą CCD MUTOH CV-16II. <br>Uchwycone są nawet supernowe o jasności 16-17mag przy czasie naświetlania do 1min.<br>Czy standardowo uzyskuje sie taki objekty za pomocą takiej wielkości teleskopu czy też to egzemplarz CCD jest taki niezwykły?<br>A jak się mają do tego standardowe kamerki używane przez forumowiczów?

Wydrukuj tę wiadomość

Zapraszam wszystkich na warsztaty !!!
Napisane przez: Pawel_Maksym - 24.04.03, 19:08 - Forum: Zakrycia, tranzyty i zaćmienia - Odpowiedzi (2)

Zapraszam wszystkich!<br>Uwaga! uwaga!<br>W dniach 1-3 maja Stacja Astronomiczna - Lodz Arturowek organizuje otwarte warsztaty zakryciowe.<br>Na warsztatach bedzie mozna poznac techniki obserwacji zakryc kamerami CCD i video CCD oraz metody wizualne.<br>Bedzie mozna zapoznac sie z programami do generowania efemeryd i metodami odczytu pozycji geograficznej zarowno z map jak i GPS tak by bylo to odpowiednie do obserwacji zakryc.<br>I do tego wiele innych cennych informacji.<br>Warsztaty to forma jednodniowa czyli ten sam cykl przez 3 dni.<br>Osoby chcace zostac dluzej beda mogly zamieszkac w schronisku studenckim.<br>Ilosc miejsc ograniczona.<br>By warsztaty byly efektywne max. 6 osob dziennie.<br>W warsztatach wezmie udzial Michel van Elsever z European asteroidal Occultation Network.<br>Prasze o mailowy kontakt zainteresowanych.<br>Pawel Maksym<br><br><br>www.astronomia.net.pl/astromax<br>

Wydrukuj tę wiadomość