Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Login/Adres e-mail:

Hasło

Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 2,828
» Najnowszy użytkownik: ChandhaniJ
» Wątków na forum: 11,004
» Postów na forum: 93,278

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
Jak zrobić kamerę AllSky
Forum: ATM - Amator Teleskopowego Majsterkowania
Ostatni post: Ignas164
11.12.17, 16:55
» Odpowiedzi: 23
» Wyświetleń: 9,103
Nowa lornetka - prośba o ...
Forum: Lornetki
Ostatni post: Julek180
11.12.17, 14:26
» Odpowiedzi: 36
» Wyświetleń: 10,007
ciekawostki około Sondowe...
Forum: Beyond SONDA...
Ostatni post: pinto
08.12.17, 00:48
» Odpowiedzi: 15
» Wyświetleń: 3,761
Zimowa Gwiazda Zmienna - ...
Forum: Gwiazdy zmienne
Ostatni post: dja.obserwator
05.12.17, 15:11
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 159
Muzyczna oprawa SONDY
Forum: SONDA
Ostatni post: kato7611
05.12.17, 05:41
» Odpowiedzi: 833
» Wyświetleń: 243,456

Off axis guider
Napisane przez: JustinSullivan - 20.04.03, 00:31 - Forum: Astro akcesoria, duże i małe - Odpowiedzi (9)

Od pewnego czasu zastanawiam sie przegladajac zagraniczne galerie astrofoto czy w gruncie rzeczy uzywajac "off axis guidera" sam montaz a w szczegolnosci dokladnosc prowadzenia przy dlugoczasowych ekspozycjach odgrywa jakies znaczenie przy uzyskiwaniu punktowych obrazow gwiazd.<br>Wiadomą sprawą jest sztywnośc montażu itp natomiast PEC itp schodza na dalszy plan co powoduje ze prawie kazdy montaz odpowiednio sztywny moze byc z powodzeniem uzywany do dlugoczasowego astrofoto. W takim wiec wypadku nie ma wiekszego znaczenia czy kupimy Losmandy G8 czy EQ5 uzywajac "off axis guidera" mozemy zrobic rownie dobre zdjecia (oczywiscie pominmy kwestie taka iż posiadajac Losmandy rzadziej, jesli w ogole, musimy korygowac prowadzenie teleskopu).<br>Czy ktorys z forumowiczow moglby mi powiedziec czy moj tok myslenia jest sluszny?   <br>Prawde mowiac przegladajac galerie deep sky mozna zauwazyc ze wiekszosc ekspozycji jest robiona przy prowadzeniu albo autoguiderem albo off axis guiderem.<br><br>Pozdrawiam i zycze wszystkim Wesolych ..

Wydrukuj tę wiadomość

ISS na tle Księżyca !
Napisane przez: papatki - 19.04.03, 13:09 - Forum: Astrofotografia - Odpowiedzi (80)

jakiś czas temy była na ten temat dyskusja (zdaje się że na pl.sci.kosmos) okazuje się że zrobienie takiego zdjęcia jest możliwe a wygląda to tak:<br><br>zdjęcie z SpaceWeather.com<br>SPACE STATION FLYBY: On April 11th the International Space Station flew directly between South Bend, Indiana, and the Moon. Sky watcher Tom Laskowski photographed the transit using his digital camera and made this remarkable movie by combining successive still images.<br><br>[Obrazek: flyby_big.gif]<br><br>Pozdrowienia !<br><br>

Wydrukuj tę wiadomość

seeing lato/zima - porównanie
Napisane przez: crocodile - 19.04.03, 02:53 - Forum: Obiekty głębokiego nieba - Odpowiedzi (2)

czy podzielacie moje przypuszczenie/skromne doświadczenie, że seeing w zimie, tzn, przy niskich temperaturach, jest z założenia lepszy od seeingu w lecie, tzn. w wyższych temperaturach?

Wydrukuj tę wiadomość

Program do obliczania przejść ISS przed Księżycem
Napisane przez: Karol - 19.04.03, 02:42 - Forum: Oprogramowanie astronomiczne - Odpowiedzi (18)

Tutaj jest fotka przejścia ISS na tle tarczy Księżyca:<br><br>http://members.aol.com/mrtsp91/iss.htm<br><br>Wiem że ktoś napisał programik do obliczania kiedy takie coś nastąpi. Czy ktoś może wie skąd go można ściagnąć?

Wydrukuj tę wiadomość

Satelitarny program
Napisane przez: Togal - 19.04.03, 01:06 - Forum: Oprogramowanie astronomiczne - Odpowiedzi (7)

Jaki program do śledzenia satelitów polecacie? SN PRO potrafi "tylko" 150 sztuk. Czasami chcę tego 151-ego.<br><br>OK. Doczytałem instrukcję. Potrafi 151 a nawet 424 ;D

Wydrukuj tę wiadomość