Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Login/Adres e-mail:

Hasło

Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 2,761
» Najnowszy użytkownik: dejkan
» Wątków na forum: 10,984
» Postów na forum: 93,161

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
Muzyczna oprawa SONDY
Forum: SONDA
Ostatni post: kato7611
11 godzin(y) temu
» Odpowiedzi: 823
» Wyświetleń: 207,206
Sonda 2, "sezon" trzeci
Forum: SONDA 2
Ostatni post: maxbit
26.06.17, 19:27
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 836
Celestron Sky Master 15x7...
Forum: Lornetki
Ostatni post: krater
07.06.17, 11:13
» Odpowiedzi: 26
» Wyświetleń: 19,420
Montaż teleskopu Opticon ...
Forum: Montaże, napędy, obserwatoria, kopuły
Ostatni post: Tadeopulous
05.06.17, 13:00
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 261
Z Lac
Forum: Gwiazdy zmienne
Ostatni post: dja.obserwator
03.06.17, 08:49
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 186

Prawie mój (tym razem Intes MK66)
Napisane przez: Andrzej - 16.04.03, 15:25 - Forum: Sprzęt do obserwacji - Odpowiedzi (51)

Witam.<br>Wywołam pewnie pewne niedowierzanie, ale wszystko wskazuje na to, że dzisia stanę się właścicielem MK66. Niedowierzanie ponieważ pomimo zachwytów nad APO -taka decyzja? :o :o Szukałem teleskopu mobilnego a jednocześnie uniwersalnego, szybko studzącego się i gabarytowo umożliwiającego transport ręczny. Intes spełnia te warunki doskonale. Co jednak z optyką? Porównanywać ten sprzęt do MTO?-nie zabieram głosu.  A więc do czego? Mam nadzieję, że sprzęt umożliwi mi oprócz obserwacji planet (tu jestem spokojny, w Jachrance oglądałm Jowisza, to był drugi po którymś znakomitym Newtonie jakościowo obraz) też deep-space. Wynika to z penwego doświadczenia, które mogę streścic tak: apertura wpływa na jasność obrazu w stopniu nieporównywalnie większym niż światłosiła. Poczytałem sobie tez opinie użytkowników o różnicach pomiedzy Makiem a SC, kichnąłem na problemmy z aberracją chromatyczną (moją zmorą, mam tu fioła). Czy F/12 przy 15cm optyce, uwzglęniając obstrukcję można będzie zapolować na M-ki. Cóż, mam nadzieję uwzględniając to przełożenie apertury nad światłosiłę uzyskać obrazy zbliżone do 120mm refraktora powiedzmy F/9 bez koloru i z nieco pewnie mniejszą plastycznością (lustro) ale zbliżoną ostrością (sysytem Maks.). Zobaczymy. Czekam więc na dostawę a pełny test zrobię pewnie z kolegami uż po świętach jak mój "imiennik" przestanie świecić. Do MK66 przekanało mnie też kilka aspektów pozaoptycznych:<br>1)Kolimacja-prosta, czytałem raczej sobie poradzę<br>2)Ostrość ustawiana lustrem jak w Meade- odpadają problemów z nieosiowością wyciągu Clayf.<br>3)Zaufanie do jakości rosyjskiej optyki, i z uwagi na to że Intes preodukuje na eksport-mam nadzieję że mechanika będzie przynajmniej możliwa.<br>4)Posiadany montaż na teodolicie-na Megreza to za duże, na długą rurę się nie nadawał (nie mam elastycznych pokręteł, muszę mieć koniec teleskopu i pokrętła w zasięgu ręki).<br>5)Ceny krótkich APO, 2-3 wyższe od tego urządzenia przy mniejszych (ok. 10cm) aperturach.<br>P.s. W tym zakresie (uniwersalizmu, tfu cholera) poszedłem w zasadzie zbliżoną drogą do EL, niestety 120mm Synty są u nas rzadkością (jednocześnie gratuluję udanego jak czytam zakupu) , a pod 150-ką Cel. mój montaż powiedziałby "pas" nawet na 1 trefla.<br>Pozdrawiam.<br><br>

Wydrukuj tę wiadomość

Sky Map Pro
Napisane przez: SQ9SX - 16.04.03, 13:53 - Forum: Oprogramowanie astronomiczne - Odpowiedzi (1)

Witajcie!<br>Szukam kontaktu z użytkownikem pełnej wersji pogramu Sky Map Pro 8.0 lub 9.0<br>

Wydrukuj tę wiadomość

WWPKF - pytanie nr 16
Napisane przez: El_Capitano - 16.04.03, 12:44 - Forum: WPKF - Odpowiedzi (2)

Dzisiaj też błahostka:<br><br>Skontruował to zespół pod kierownictwem Polaka mieszkającego na stałe za granicą (już nieżyjącego). Ma toto ok. 3 m długości i 1,8 m szerokości i jeździ. Napęd, to 4 silniki elektryczne o mocy 1/4 konia każdy. Prędkość max. ok. 13 km/h.<br><br>Co to jest?<br>Jak brzmi nazwisko konstruktora?<br>Ile takich wehikułów na zawsze opuściło Ziemię?<br><br>O zabranie głosu proszę osoby, które znają odpowiedzi na wszystkie trzy pytania.

Wydrukuj tę wiadomość

MEGREZ 80mm F/6
Napisane przez: Andrzej - 15.04.03, 18:08 - Forum: Sprzęt do obserwacji - Odpowiedzi (19)

Witam. <br>Bawiłem się tym refraktorkiem dwa razy i wiem że jest spore zaciekawienie co do tego sprzętu. Tak na szybko, bo żadna tro recenzja po dwóch nocach przy Księżycu ponad 50%. Sprzęt jest wykonany wspaniale, żadnych luzów, naprawdę z klasą, przystawka 2" (ta z Jachranki) dopełnia całości. Odrośnik chowa się na tubę, po złożeniu wszystko w soft-case lekkie i mobilne. Mechanika dobra, trochę słabiej pracują śruby mocujące okular i przejściówkę. To jest semi-apo. CXokolwiek to znaczy, max. power do planet to około 80-100X, można i do 160, próbowałem ale obraz szybko traci "moc"-robi się niezbyt wyraźny i poczerwieniony lub nieco pomarańczowy raczej-kres możliwości. Do planet więc wyłącznie poglądowo, no9c ponad 2 pasów na Jo się tym nie zobaczy. Użyty z naglerem 17mm-czysty, ostry obraz, dobra lub b. dobra punktowość gwiazd, żadnych newtonowskich "mżeń" i nieostrości. Przeogniskowanie-okrąłe ale nie tak ostre jak w Vixenie krążki, chyba dobra przystawka kątowa-rzeczywiście! Do planet-można sobie popatrzeć i nic więcej, lepiej spisywały się 102 Celestrona (apertura). KOLOR: nieco wiekszy lub nawet zbliżony jak w 100RS, o wiele większy niż w Vixen FL. Księżyc obramowany cienkim pierścieniem zielono-fioletrowym na obrzeżach, efekt podobny w mojej buschnell 7x50. Jasność-świetna, przy małym power (48X) z okularem lantan Vixen Jowisz nieco "wali po oczach". Podsumowując na krotko: sprzęt do DS, powinien przy niezłej rozdzielczości uporać się z wieloma obiektami, do Księżyca. Planety raczej mało sensownie, wyłącznie aby "rzucić okiem". Wiadomo, że aby poprzypatrywać się szczegółom trzeba tych 150-160X, a do tego się ten refraktorem nie kwalifikuje. Przy cenie ok. 800 EUR daje mniej mozliwości niż 100mm refraktor achromatyczny np 100RS, Synta, Bresser itp. ale reprezentuje lepszą o niebo jakość wykonania. Szybki mały teleskopik którym z jedym okularem i power 30-40X można polować.  Zasięg zdaje się 11,3 fabryczny, nie wiem są za jasne noce.<br>Poza optyką:<br>Wady: trzeba dokupywać pierścienie (w oryginale jest na 1 1/4")<br>Zalety: mobilność, design, kątówka warta1 ok. 130-160USD w komplecie, pierścień do foto, zgraba walizka.<br>Na pewno nie jest to teleskop "ostateczny" raczej... "połówka" dobrej lornety z możliwością satysfakcjonujacego powerowania do ok. 50-80X i na krótkie wypady.<br>Pozdr.<br><br><br>

Wydrukuj tę wiadomość

kola zebate
Napisane przez: PJan - 15.04.03, 16:58 - Forum: ATM - Amator Teleskopowego Majsterkowania - Odpowiedzi (13)

Witam<br>Bylo kilkakrotnie walkowane (glwonie na http://www.teleskopy.pl) ale wracam do tego. Ktos z Was juz zdolal zamowic i odebrac i zalpacic i sprawdzic te czesci?<br><br>Moze w sieci jest gdzies strona z takimi akcesoriami i np. sklepem wysylkowym w pl!<br>Ostatnio Bartek pokazal zdjecia przerobionego mechanizmu TALa i tam byly kola zebate z tworzywa sztucznego (jakiego nie wiem). Znalazlem ostatnio tez strone ze zdjeciami rozebranego meada i celestrona i pokazane jak wygladaja uklad "slimaka" i kola zebatego.<br><br>Pozdrawiam<br>Piotr

Wydrukuj tę wiadomość