Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Witaj, Gość
Musisz się zarejestrować przed napisaniem posta.

Login/Adres e-mail:
  

Hasło
  

Szukaj na forum

(Zaawansowane szukanie)

Statystyki
» Użytkownicy: 2,770
» Najnowszy użytkownik: tomekwab
» Wątków na forum: 10,985
» Postów na forum: 93,163

Pełne statystyki

Ostatnie wątki
Toruński Zlot Miłośników ...
Forum: Zloty astronomiczne, spotkania, imprezy obserwacyjne
Ostatni post: seyfert
21.07.17, 23:55
» Odpowiedzi: 0
» Wyświetleń: 37
Celestron Sky Master 15x7...
Forum: Lornetki
Ostatni post: Horacy12
02.07.17, 12:36
» Odpowiedzi: 27
» Wyświetleń: 19,923
Muzyczna oprawa SONDY
Forum: SONDA
Ostatni post: kato7611
27.06.17, 15:24
» Odpowiedzi: 823
» Wyświetleń: 211,957
Sonda 2, "sezon" trzeci
Forum: SONDA 2
Ostatni post: maxbit
26.06.17, 19:27
» Odpowiedzi: 6
» Wyświetleń: 1,102
Montaż teleskopu Opticon ...
Forum: Montaże, napędy, obserwatoria, kopuły
Ostatni post: Tadeopulous
05.06.17, 13:00
» Odpowiedzi: 3
» Wyświetleń: 429

 
  Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2017
Napisane przez: seyfert - 21.07.17, 23:55 - Forum: Zloty astronomiczne, spotkania, imprezy obserwacyjne - Brak odpowiedzi

W 2010 roku pasjonaci zgromadzeni wokół Internetowego Portalu Astronomicznego - AstroVisioN.pl, zorganizowali pierwszy w historii zlot w ,,stolicy polskiej astronomii'' - Toruniu. Entuzjazm, jaki wytworzył się wówczas wśród uczestników i licznych instytucji, sprawił, iż postanowiliśmy kontynuować nasze dzieło. W 2016 roku odbył się również zlot pod ciemnym niebem Borów Tucholskich w miejscowości Kopernica. W samym Toruniu odbyło się łącznie pięć edycji imprezy.


[Obrazek: 3_500.JPG]
Osada leśna na Barbarce
Fot. Agnieszka Suchocka


Szósty Toruński Zlot Miłośników Astronomii odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia 2017 r. (czwartek - niedziela), w Szkole Leśnej na toruńskiej Barbarce, położonej zaledwie 5,5 km od Centrum Astronomii UMK w Piwnicach. Organizatorem zlotu jest Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl.

[Obrazek: 1_500.png]
Logo TZMA2017

Na uczestników TZMA2017 czekają liczne atrakcje. Miłośnicy astronomii odwiedzą Centrum Astronomii UMK w Piwnicach, gdzie poznają tajniki pracy astronomów oraz całe instrumentarium, jakim dysponuje obserwatorium - w tym największy w kraju radioteleskop i teleskop optyczny, a także historyczny teleskop Drapera. Uczestnicy zlotu udadzą się również do toruńskiego Planetarium, Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk, Centrum Nowoczesności - Młyn Wiedzy, Domu Mikołaja Kopernika. Poza tym wysłuchają wykładów popularnonaukowych. Ponadto, czasopismo Astronomia ufundowało najnowszy numer magazynu dla każdego uczestnika.

[Obrazek: 2_500.jpg]
Uczestnicy TZMA 2015
Fot. Agnieszka Suchocka


[Obrazek: 4_500.jpg]
Centrum Nowoczesności - Młyn Wiedzy
Fot. Jarosław Suchocki


Zlot został objęty honorowym patronatem Prezydenta Torunia oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Patronat medialny sprawuje Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Internetowy patronat medialny sprawuje portal astronomia24.com, astronet.pl oraz forum forumastronomiczne.pl.

Wykłady/Warsztaty/Obserwacje

Wykłady poprowadzą zawodowi astronomowie z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach oraz Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Wykład inauguracyjny pt. ,,Projekt Solaris - globalna sieć zrobotyzowanych teleskopów'' poprowadzi prof. Maciej Konacki z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk. Pozostałe wykłady poprowadzą znamienici toruńscy astronomowie m.in. dr Krzysztof Hełminiak, dr Mirosław Schmidt z CAMK PAN Toruń oraz dr hab. Krzysztof Gęsicki i dr Agata Karska z Centrum Astronomii UMK w Piwnicach.

Oprócz wykładów odbędą się warsztaty komputerowe podczas których miłośnicy wykonają ćwiczenia na prawdziwych danych obserwacyjnych. O tematyce warsztatów poinformujemy wkrótce na łamach strony internetowej wydarzenia.

W zlocie uczestniczą miłośnicy w różnym wieku i stopniu zaawansowania. W pierwszą pogodną noc, organizatorzy przeprowadzą pokaz nieba dla osób początkujących wprowadzający w tematykę obserwacji nieboskłonu. Kilku szczęśliwców będzie miało okazję spędzić noc obserwacyjną na największym w Polsce teleskopie Schmidta-Cassegraina o średnicy 90 cm.

[Obrazek: 5_500.jpg]
Teleskop Schmidta-Cassegraina o średnicy 90 cm znajdujący się w obserwatorium astronomicznym w Piwnicach k. Torunia
Fot. Tomasz Mrugalski


Trwają zapisy na zlot! Aby się zarejestrować trzeba wypełnić formularz dostępny na witrynie internetowej TZMA2017: www.tzma2017.pl. Całkowity koszt uczestnictwa w zlocie wynosi 280 zł.

Poczuj magię toruńskiej astronomii!

Wydrukuj tę wiadomość

Big Grin Z Lac
Napisane przez: dja.obserwator - 03.06.17, 08:49 - Forum: Gwiazdy zmienne - Brak odpowiedzi

Ma masę czterokrotnie większą i jej promień 68 razy większy oraz 600 razy jaśniejsza od naszego Słońca! a mowa o Z Lac to gwiazda zmienna pulsująca położona w północnej części gwiazdozbioru Jaszczurka. To przedstawicielka typu (DCEP),zmienia swoją jasność w zakresie 7.88-8.93 V w ciągu 10.885613 dnia. Jej typ widmowy zmienia się od F do G,oddalona 6 tysięcy lat świetlnych od słońca. Prawdopodobnie 
gwiazda ma względną obfitość żelaza nieco większej niż energia słoneczna, z indeksem metalicznością [Fe / h] = +0,10. Z wyjątkiem nie których elementów, takich jak mangan i węgla. Współrzędne położenia tej gwiazdy zmiennej (2000) RA 22 40 52.15, Dec +56 49 46.1 Tą gwiazdę zmienną spokojnie już można obserwować nawet przez nie wielką Lornetkę aby zaobserwować jej zmianę w całym cyklu. Choć obserwację jak dotąd zaliczyłem cztery oceny fajna gwiazdka,tak więc zachęcam do obserwacji przez te letni okres wakacyjny. Poniższy wykres fazowy wykonanych przez Polskich obserwatorów w ciągu 18 lat.  SmileZałączone pliki Miniatury
   
Wydrukuj tę wiadomość

  Montaż teleskopu Opticon Galaxy 150x1400
Napisane przez: mikolaj2007 - 29.05.17, 21:36 - Forum: Montaże, napędy, obserwatoria, kopuły - Odpowiedzi (3)

Witam, mamy problem z obrazem po złożeniu teleskopu. W szukaczu widać zamazany obiekt, ale patrząc przez okular nie widać niczego, ciemność. Dołączona do zestawu instrukcja jest bardzo uboga i nie wyjaśnia niczego. Jestem totalnym amatorem, syn dostał teleskop w prezencie. Sama sobie nie poradzę. Będę wdzięczna za wszystkie wskazówki. Z góry dziękuję.

Wydrukuj tę wiadomość

  Jasna supernowa w NGC 6946 !
Napisane przez: Esku1RES - 14.05.17, 16:32 - Forum: Gwiazdy zmienne - Brak odpowiedzi

Mamy chyba jasną supernową w NGC 6946 (Galaktyka Fajerwerk). AT 2017eaw. Mag 12.8. Odkryta 7 godzin temu przez Patricka Wiggins'a. Obiekt już potwierdziło kilku obserwatorów:
https://wis-tns.weizmann.ac.il/object/2017eaw

[Obrazek: PSN-in-NGC6946-20170514-T24-DSS-anim.gif]

NGC 6946 to absolutnie rekordowa pod względem ilości odkrytych superowych galaktyka. Ta byłaby już 10-ta. Jak tam żyć ? Wink

Wydrukuj tę wiadomość

  Sprzęt ZWO w Polsce
Napisane przez: harryLH - 13.04.17, 23:47 - Forum: GIEŁDA - Odpowiedzi (1)

Witam


Nie wiem, gdzie mógłbym podpiąć temat (prośba do adminów o jego przyklejenie, jeśli miejsce nie jest właściwe) - w zasadzie jestem osobą śledzącą forum, mniej się udzielam, ale wiem, że jest spore zainteresowanie na produkty ZWO, a ich ściągnięcie do Polski wiąże się z dłuższym oczekiwaniem i opłatami celnymi, plus "dodatkami" wynikającymi z kursów walut, dlatego chciałem wspomnieć - informacyjnie dla "potrzebujących" (nie jest to reklama, a propagowanie korzystnej - w moim odczuciu, informacji dla astro-amatorów w Polsce), iż obecnie sporo asortymentu zamówiły teleskopy.pl i - co ważne: sprzęt jest już u nich na miejscu, dostępny w zasadzie od ręki (od momentu zamówienia do momentu dostawy kurierem upłynęło 33h - następny dzień) - kamery, akcesoria, nawet ADC.

Czy ceny są konkurencyjne - ciężko mi powiedzieć (nie miałem kiedy się rozeznać), ale wygórowane (jeśli chodzi o ADC - jedno jedyne, które sprawdzałem) też się nie wydają (cena jest niższa niż niekiedy za używane na forach).

Choć asortyment nie posiada jeszcze pełnego opisu (na stronie bodajże od poniedziałku 10.04.17) jest dostępny pod adresem:

http://teleskopy.pl/advanced_search_result.php?keywords=zwo&x=0&y=0 - z cenami i możliwością złożenia zamówienia.

Pozdrawiam i życzę pogodnego nieba oraz owocnych obserwacji.

Wydrukuj tę wiadomość