DZISIEJSZE SŁOŃCE
KMY.pl
Dzial Naukowy


Spotkajmy się w
Obserwatorium Astronomicznym
na LubomirzePublikacje » Opisy i porady » Pierwszy teleskop

Zakup pierwszego teleskopu - fakty i mity.

 
Zakup instrumentu optycznego musi być podjęty z dużą rozwagą, gdyż nabycie niewłaściwego sprzętu może zrazić początkującego obserwatora do tego co zobaczy lub tego czego nie zobaczy na niebie.
Pierwsza sprawa to fakt iż "teleskopy" do 700 zł to raczej nie sprzęt obserwacyjny lecz ładny mebel do pokoju. Marketowe lunety niejednokrotnie połączone z mikroskopem to sprzęt który napawa mnie strachem, ponieważ tak naprawdę nic przez nie nie widać, a zrazić może każdego amatora.
Nie będą się tutaj rozpisywał na temat typów teleskopów (przedstawionych na innych stronach) lecz skupię się nad kryteriami wyboru sprzętu jakie powinien postawić przed sobą każdy miłośnik astronomii.

Nie ma teleskopu do wszystkiego, czyli uniwersalnego sprzętu przez który możemy zobaczyć "wszystko" i zaplanować każą obserwację. Są teleskopy bardziej uniwersalne i mniej specjalistyczne.

Na dobry początek zawsze proponuję lornetkę, jej zaletami poza niebywałą mobilnością jest to iż nie ma najmniejszych problemów z ustawianiem montażu (statywu) bo nasze ręce to najszybszy montaż we Wszechświecie. Obserwacje lornetkowe nie są wcale obserwacjami gorszymi czy mniej atrakcyjnymi. Przez dobrej klasy lornetkę możemy obserwować większość planet Układu Słonecznego , oczywiście Księżyc, większe i jaśniejsze mgławice i galaktyki oraz Słońce - oczywiście tylko i wyłącznie poprzez specjalistyczne filtry, i tego bagatelizować nie można. Nasz gwiazda jest na tyle jasna i emituje tak dużo energii iż obserwacje bez specjalistycznych filtrów (które można samemu wykonać np. z folii Baadera do teleskopów i lornetek) grozi trwałym uszkodzeniem wzroku. 

Kolejny etap to wybór teleskopu większość rozpoczyna przygodę od niewielkich teleskopów w systemie Newtona oraz refraktorów (lunet). Większość z nas widzi piękne zdjęcia w internecie na stronach miłośników astronomii patrząc pierwszy raz przez teleskop zawsze stykamy się z obrazem jak że innym od publikowanych zdjęć. Dlaczego ? Zdjęcia w internecie są po obróbce w programach graficznych piękne i wyraziste, kolorowe i ostre. Patrząc przez teleskop widzimy małe tarcze planet , lekko rozmyte mgławice i czarno-białe galaktyki. I tutaj chcę rozwiać mity iż to co widzimy na zdjęciach to samo zobaczy,y przez niewielkie instrumenty. Tak nie jest choć w cale nie jest tak źle. Po prostu chcę ostrzec przed rozczarowaniem początkującego obserwatora. I tutaj dochodzimy do wyboru sprzętu. 
Jeśli nastawiamy się na obserwację ciał układu słonecznego proponuję wybór teleskopów czy lunet światłosiłą około 10 lub więcej . 

Światłosiła to stosunej średnicy obiektywu (czy lustra oznaczone we wzorze "d") do ogniskowej ("f") im wartość ta jest większa tym sprzęt jest "ciemniejszy" ale daje możliwość stosowania "krótszych" okularów i większych powiększeń.


S=frac {d}{f}
 
Strony:

Komentarze