DZISIEJSZE SŁOŃCE
KMY.pl
Dzial Naukowy


Spotkajmy się w
Obserwatorium Astronomicznym
na LubomirzePublikacje » Opisy i porady » Obserwacje Słońca - bezpieczeństwo i porady

 

Słońce stanowi bardzo ciekawy i łatwy do obserwacji obiekt. Lecz jako najjaśniejszy obiekt naszego nieba posiada olbrzymią siłę i emituje bardzo duże ilości energii w paśmie widzialnym jak i w podczerwieni oraz całe widmo jakie jest dostępne jest emitowane w dużym natężeniu. Dlatego właśnie podczas obserwacji Słońca należy zachować bardzo dużą dozę rozwagi i przestrzegać bezwzględnie zasad bezpieczeństwa, gdyż nie umiejętne obserwacje Słońca prowadzą do trwałego uszkodzenia wzroku

Słońce jest bardzo wdzięcznym obiektem i łatwym a zarazem jedynym dostępnym w dzień. Na naszej gwieździe możemy łatwo zaobserwować : plamy, rozbłyski , protuberancje oraz zaćmienia czy tranzyty planet wewnętrzych. Te ostatnie są bardzo spektakularne i możliwe do obserwacji praktycznie gołym okiem choć i takie obserwacje nie są zalecane i obarczone są dużym ryzykiem. 

Jak obserwować Słońce i zjawiska na nim zachodzące ?

Najprostsza i najstarsza metoda do projekcja ekranowa. Wydawało by się iż jest to metoda której się już nie stosuje. Jednak jak pokazuje praktyka jest nadal stosowana i bardzo atrakcyjna szczególnie dla pokazu np. zaćmienia dla większej ilości osób. Jest to metoda dostępna praktycznie dla wszystkich posiadających dowolny instrument optyczny (lornetkę , refraktor czy reflektor) . W skrócie polega na umieszczeniu za okularem ekranu (może być nawet kartka papieru) na który rzutujemy obraz z okularu instrumentu.

 


Komentarze

Do góry